Podatek cukrowy - czy zmiana grozi przedsiębiorcom?

28 sty 2020
źródło: materiały prasowe

Dziewięć organizacji rolniczych skierowało do resortów rolnictwa i zdrowia pismo z apelem sprzeciwiającym się wprowadzeniu podatku cukrowego. Czy wpłynie to na spadek zapotrzebowania na polskie owoce i warzywa? Czy zmiana grozi przedsiębiorcom?

20 grudnia 2019 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało projekt ustawy, której skutkiem mogłoby być podniesienie cen napojów w Polsce o 40%. Powodem zaproponowanego „podatku od cukru”, jest przede wszystkim poprawa zdrowia, próba zmniejszenia tycia szczególnie wśród małych dzieci i przerażający wzrost zachorowań na cukrzycę.

Rząd poprzez wprowadzenie ww. ustawy chce podjąć walkę z nadwagą i otyłością. Według Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego - Polacy spożywają gigantyczne ilości cukru, w postaci napojów słodzonych.

Propozycjom rządu sprzeciwiają się jednak sadownicy i organizacje rolnicze. Według nich nowa ustawa jedynie obciąży polską branżę spożywczą, która eksploatuje około jedynie 19% cukru spożywanego w Polsce.

Całą sytuację komentuje Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności ZP (PFPZ PZ) - Andrzej Gantner:

(...)Wzrost cen, który uderzy bezpośrednio w konsumentów, jest nieuchronnym następstwem nowelizacji. Konsumenci będą nabywać produkty tańsze, gorsze jakościowo i często bardziej kaloryczne. Jest to tzw. efekt substytucji, którego doświadczyły kraje, które podatek cukrowy wprowadziły. (…) Podatek od zawartości cukru okazał się nieskuteczny w zakresie kształtowania nawyków żywieniowych w większości państw, które go procedowały. Co prawda, rządy tych państw osiągnęły efekt fiskalny, natomiast zabrakło efektu zdrowotnego. Podobnych następstw należy spodziewać się w Polsce.

Gantner dodaje również, że nie ma dostępnych badań i raportów, które jednoznacznie wskazywałby na to, że wprowadzone podatki od cukru na świecie poprawiły zdrowie społeczeństwa. W opinii PFPZ PZ nowa regulacja może pogorszyć sytuację gospodarczą, uderzając szczególnie w małe i średnie polskie przedsiębiorstwa, które stanowią około 70% napojów.

Ustawa wprowadzająca podatek od cukru miałaby wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku.

***

Polecamy także:


Trendy we franczyzie kosmetycznej

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
x
Zapisz się do newslettera