Czy to dobry czas na ekspansję na inne rynki?

28 sty 2020
Źródło: materiały prasowe

 

Posiadasz firmę? Dobrze prosperujesz? Może warto przemyśleć kwestię franczyzy Twojego biznesu? Zanim jednak podejmiesz taką decyzję – zweryfikuj, czy jesteś już na to gotowy.

Każdy przedsiębiorca prędzej, czy później myśli o rozszerzeniu własnej działalności i otwarciu swojej firmy w innych lokalizacjach. Naprzeciw wychodzi franczyza – nie jest to jednak łatwa decyzja. Dlatego warto przed podjęciem współpracy z innym podmiotem gospodarczym zweryfikować swoje moce przerobowe.

1.Dokonaj analizy rynku

Zadaj sobie pytanie, czy jest to odpowiedni czas na franczyzę. Sprawdź, czy istnieją miejsca podobne do miasta, w którym obecnie prowadzisz biznes. Na początku zacznij od własnego kraju. Dokonaj analizy SWOT (szczegółowa weryfikacja dotycząca szans, zagrożeń, mocnych i słabych stron) i przeprowadź testy pilotażowe. Warto jest także na tym etapie skorzystać z porady ekspertów, którzy takie badania rynku dla Ciebie wykonają. Zajmują się tym fachowo i posiadają do tego odpowiednie narzędzia.

Dodatkowo musisz sprawdzić m. in.:

  • Czy na wskazanym obszarze jest wielu potencjalnych klientów.
  • Jaki jest dochód mieszkańców, stopa bezrobocia, czym się zajmują, ich wiek, a nawet płeć.
  • Ile jest na tym obszarze firm, które mają podobny lub identyczny zakres usług/produktów.
  • Idąc dalej sprawdź jakie ceny oferują potencjalni konkurenci. Zweryfikuj także jak długo są na rynku i czy dobrze prosperują. Warto sprawdzić też co jest powodem upadku konkurencji: Słabe zarządzanie firmą, nieodpowiedni asortyment, czy też nieadekwatna grupa docelowa.

2. Sprawdź swoją koncepcję i system pracy

Zanim sprzedaż własną koncepcję w postaci licencji, zastanów się, czy masz odpowiedni zespół, który zająłby się tematem franczyzy i czy Twoi pracownicy mają na tyle wystarczającą wiedzę, aby odpowiadać na pytania Twoich potencjalnych franczyzobiorców. Nie myśl, że uda Ci się wszystko za nich załatwić. Musisz mieć zgrany team, który Cię wspomoże wiedzą i doświadczeniem.

3. Skonsultuj się z radcą prawnym/prawnikiem

Załóżmy, że jesteś już gotowy na uruchomienie modelu franczyzowego Twojej firmy. Czas podjąć rozmowy z prawnikiem, który przedstawi Ci wszystkie regulacje prawne dotyczące franczyzy. Przed rozpoczęciem ekspansji musisz poznać jej wady i zalety. Dodatkowo warto, aby specjalista przygotował Tobie umowę franczyzową – bo to ona będzie bazą Twojej współpracy.

Sieć franczyzowa na samym początku jej tworzenia to skomplikowana machina, ale coraz bardziej korzystna forma doskonalenia Twojego biznesu. Każda branża, firma rządzi się innymi prawami. Nie ma ustalonego schematu postępowania. Niemniej istnieją kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę - bez znaczenia jaki biznes prowadzimy.

***

Franczyzodawco - sprawdź i nie popełnij tego błędu!

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
x
Zapisz się do newslettera