Franczyza bez wkładu własnego od kulis

31 sty 2020
źródło: materiały prasowe

Franczyza to pomysł na biznes pod znaną i popularną marką. Niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie musisz martwić się o wypromowanie istniejącej marki, co jest niekiedy utrapieniem osób wychodzących z własnym biznesem. Pamiętaj jednak, że korzystnie z wiedzy, doświadczenia sieci często związane jest z kosztami. Czy istnieją franczyzy bez wkładu własnego?

Na samym początku należy podkreślić, że wiedza, doświadczenie, „know-now” sieci, wsparcie marketingowe i doradcze nie mogą być całkowicie za darmo. Zbyt dużo potencjalni franczyzobiorcy wkładają w rozwój sieci, aby oddać to innemu podmiotowi gospodarczemu bezpłatnie – muszą mieć z tego jakieś korzyści. I to wydaje się jak najbardziej racjonalne. Dlatego krzyczące napisy reklamowe za „O zł” lepiej wcześniej przeanalizować.

Oczywiście istnieją sieci franczyzowe, które oferują „wejście” bez wniesienia wkładu własnego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku młodego przedsiębiorcy, który nie ma pieniędzy na start. I nie należy zrażać się do ofert takich firm, a spodziewać się opłat w późniejszym czasie. Wynikają one ze wzajemnej współpracy pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą. Związane są one np. z prowizjami od sprzedanych towarów lub dokonywaniu opłat związanych z funduszem marketingowym, czy też stałych opłat franczyzowych.

Jakie franczyzy są najtańsze?

Jeśli w Twoim portfelu jest pusto - skup się na franczyzach oferujących usługi. Jest to dość tańszy sposób na rozwinięcie biznesu niż otworzenie sklepu z pełnym asortymentem. Szukaj inspiracji tam, gdzie na start nie musisz posiadać dużej ilości produktów, czy też określonych sprzętów – bo one generują najwyższe kwoty.

Może warto przeszukać Internet w celu znalezienia franczyzy internetowej?

W ten sposób zaoszczędzisz między innymi na wynajmie lokalu – a to dość duży wydatek dla świeżego przedsiębiorcy. Na rynku franczyzowym istnieje kilka biur finansowych, ubezpieczeniowych, biur podróży, które gwarantują współpracę bez wkładu własnego lub za symboliczną kwotę. Niemniej podczas oficjalnego spotkania warto dopytać o inne koszta, które zapewne będą się pojawiać już podczas współpracy - chociażby o kwotę stałej opłaty franczyzowej.

A może mobilna franczyza?

Potencjalni franczyzodawcy często oferują biznes mobilny. Możesz przyłączyć się do sieci zajmującej się sprzątaniem, mobilnymi myjniami, czy usługami fryzjersko- kosmetycznymi.

Celuj w eko i naturalne produkty

Jest wiele firm oferujących przystąpienie do franczyzy za przysłowiową złotówkę. Niemniej w budżecie należy przewidzieć koszta związane z zakupem produktu, lokalem (lub sklepem online) i innymi kwestiami organizacyjnymi. Franczyzodawca daje pomysł zupełnie za darmo, Ty z własnych środków musisz wyposażyć biznes – zgodnie z wytycznymi marki i wizerunkiem innych punktów.

Współcześnie systemy franczyzowe rozwijają się prężnie i zabiegają o potencjalnych franczyzobiorców. Kuszą brakiem wkładu własnego lub niskimi kosztami wstępnymi. Proponują wsparcie przy uruchomieniu inwestycji. To bardzo dobry krok ówczesnego biznesu. Przyłączenie do sieci daje nam mniejszą szansę porażki.

Pamiętajmy - w biznesie nie ma nic za darmo. Owszem sieci franczyzowe wspierają swoich partnerów w niemalże każdych aspektach, ale inwestowanie w franczyzobiorców jest również ich celem finansowym. Opłata za korzystanie z marki prędzej, czy później pojawi się podczas współpracy. Nie należy się jednak przerażać, ponieważ najczęściej są to niskie opłaty – w porównaniu do otrzymanych korzyści.

***

Polecamy także:

Jak zarobić pierwszy milion?

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
x
Zapisz się do newslettera