Franczyzodawco – sprawdź i nie popełnij tego błędu!

21 sty 2020
źródło: materiały prasowe

 

Rozwój modelu franczyzowego daje wiele korzyści właścicielom przedsiębiorstw. Niemniej przed przystąpieniem do budowania własnej sieci franczyzowej warto dokonać analizy, czy decyzja rozbudowania biznesu na większą skalę będzie na ten moment opłacalna. 

Można wskazać wiele przyczyn porażek, jednak największymi z nich okazują się:

  • Nieodpowiednio przeprowadzone testy pilotażowe. Należy zweryfikować, czy w danym obszarze jest możliwość otworzenia kolejnej filii naszego biznesu. To, że biznes w Warszawie rozwija się w zaskakującym tempie, nie znaczy, że taki sam sukces odniesiemy w innym mieście. Dlatego tak ważne jest zweryfikowanie pomysłu, sprawdzenia konkurencji oraz weryfikacji, czy dany biznes nie okaże się w tym miejscu jedynie sezonowy. Warto też przewidzieć potencjalne błędy i dokonać stosownych prognoz (zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych). Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko liczbę ludności, ale także wiek społeczności lokalnej, zarobki, czy stopę bezrobocia.
  • Nietrafny kandydat na franczyzobiorcę. We wczesnym etapie rozwoju sieci franczyzowej można dokonać zbyt pochopnych wyborów potencjalnych partnerów. Dzieje się tak, ponieważ świeży franczyzodawca za wszelką cenę chce rozwinąć swoją sieć i chce jak najszybciej sprzedać licencję swojego biznesu – ciesząc się, że ktoś zainteresował się jego pomysłem.
  • Brak weryfikacji własnych możliwości. Częsty błąd wpływający na cały system franczyzowy. Dotyczy to zarówno możliwości logistycznych (brak sprawdzonego, własnego systemu, którym należy podzielić się z jednostką franczyzową, autorski „know-how”, wiedza techniczna, poprawnie przygotowana umowa franczyzowa), jak i finansowych (brak przewidzianych zagrożeń płynności finansowych i solidnych podstaw finansowych).
  • Skomplikowany system współpracy. Z wielu badań wynika, że franczyzodawcy, którzy potrafią się komunikować ze swoimi franczyzobiorcami, organizują z nimi spotkania, szkolenia, osiągają sukces.
  • Niewłaściwe podejście do zarządzania firmą. Kolejnym błędem spotykanym w modelu franczyzowym, jest nieodpowiednie podejście do biznesu. Brak racjonalnych analiz i skupianie się jedynie na osiąganiu zysków. Dodatkowym błędem jest nieangażowanie się w zarządzanie całością i brak weryfikacji pracy poszczególnych jednostek franczyzowych.

Pomimo tego, iż franczyza jest jedną z najlepiej rokujących pod względem finansowym i rozwojowym formą biznesu, to nie oznacza, że jest całkowicie bezpieczna. Wiele pułapek czyha na franczyzodawców, którzy dopiero rozpoczynają swoją biznesową przygodę. Dlatego, aby nie ulec „modzie szybkiego rozwoju” należy uprzednio dokonać analiz i sprawdzić, czy na tym etapie jesteśmy gotowi na stworzenie własnego konceptu franczyzowego. Być może będziemy potrzebować na to jeszcze więcej czasu.

 

***

Polecamy także:

TOP 15 - najwięksi giganci franczyzy na świecie

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
x
Zapisz się do newslettera