Od 2020 r. masz prawo do popełnienia błędu!

18 sty 2020
źródło: gov.pl

Nieznajomość przepisów, obawa przed niechcianymi sankcjami mogą wpływać na decyzję, czy podjąć się prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Sprawdź jakie ułatwienia niesie ze sobą rok 2020 i czym jest prawo do popełnienia błędu.

Pakiet Przyjazne Prawo (PPP) to kilkadziesiąt punktowych ułatwień dla biznesu. Między innymi jedynym z nich jest tzw. Prawo do popełnienia błędu. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca, który popełnił błąd i grozi mu za to kara pieniężna lub mandat karny – nie otrzyma tejże kary, a jedynie pouczenie. Następnie zostanie poinstruowany, jak najszybciej go poprawić. Ww. prawo obejmuje wyłącznie przedsiębiorców, przez pierwszy rok działalności, zarejestrowanych w CEIDG. Z prawa będzie mógł skorzystać również przedsiębiorca, który zawiesił/zamknął działalność gospodarczą co najmniej 36 miesięcy temu.

Wg Ministerstwa Rozwoju - PPP ma na celu pomoc początkującym przedsiębiorcom. Przyjęto, że błędy, które są popełniane na mniejszą skalę, niezagrażające interesom innych podmiotów i niegodzące kwestiom bezpieczeństwa publicznego i prawnego, będą traktowane bardziej ulgowo. MR zakłada, że naruszenia, które popełniają przedsiębiorczy debiutanci nie wynikają z ich złej woli, czy rażących naruszeń. A jedynie są powodem niedoinformowania, nieznajomości przepisów lub nieracjonalnych omyłek. Dodatkowym powodem wynikających błędów są różne interpretacje aktów prawnych, czy też niejasność przepisów. Ministerstwo jednak wyjaśnia, że każde przypadki naruszeń ewidentnie wskazujących na celowe, będą weryfikowane i nie zostaną objęte ww. prawem do błędu.

Przyjazne prawo zawiera także inne ustalenia. Między innymi gwarantuje zarejestrowanym w CEIDG firmom tzw. ochronę konsumencką. Oznacza to, że sprzęt, który kupili na prowadzenie działalności gospodarczej będą mogli reklamować, tak jak to czynią konsumenci. Dodatkowym rozwiązaniem będzie wydłużenie terminu VAT w imporcie, którego celem jest wzmocnienie pozycji polskich portów zagranicą. Zniesione zostanie także dołączanie dokumentów, które są dostępne w danych instytucjach lub posiadają informacje, które można ustalić. Jednym z nich jest zniesienie obowiązku dołączania do dokumentacji odpisów KRS. PPP rozszerza także definicję rzemieślnika, umożliwiając przedsiębiorcom inną możliwość formy prowadzenia działalności gospodarczej, oprócz wpisu do CEIDG. Przedsiębiorcy – rzemieślnicy będą mogli rozwijać firmę również jako spółka jawna, komandytowa, jednoosobowa spółka kapitałowa, czy też komandytowo-akcyjna.

Pakiet Przyjazne Prawo wszedł w życie 1 stycznia 2020 r.

***

Polecamy także:

Umowa franczyzowa - filar pomyślnego biznesu

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
x
Zapisz się do newslettera